ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

Pożyczka czy kredyt – 4 różnice

Pożyczka czy kredyt?

Myślisz kredyt, a mówisz o pożyczce. To się może zdarzyć. Przyzwyczailiśmy się do tego, że używamy tych nazw wymiennie. Tymczasem są to dwa różne pojęcia, o innych zakresach i zasadach. Różnic jest sporo, ale przyglądnijmy się 4 podstawowym – subiektywnie wybranym.

 

KTO UDZIELA

  • O kredyt gotówkowy można się ubiegać wyłącznie w instytucji bankowej (ponieważ udzielany jest na podstawie Prawa Bankowego). Wiąże się to z przejściem całej procedury w tym założenia wniosku kredytowego i weryfikacji zdolności kredytowej.

Trzeba od razu też zaznaczyć, że wiąże się też to z opłatami takimi jak np. prowizje i odsetki. 

  • Tymczasem pożyczkę można uzyskać od dowolnej osoby (prawnej lub fizycznej). I co do zasady powinien to być szybszy proces niż w przypadku kredytu. Dodatkowo pożyczka nie musi  być obciążona żadną dodatkową opłatą.

CEL

W przypadku kredytu co do zasady należy sprecyzować cel finansowania, o które wnioskujemy (np. remont, inwestycje w firmie). Oczywiście zdarzają się kredyty na dowolny cel i wówczas nie musimy deklarować na co zostaną spożytkowane fundusze.

 

O wiele łatwiej jest w przypadku pożyczki gotówkowej – tu nie ma obowiązku określanie celu. 

 

UMOWA

Przy kredycie mamy mocno sformalizowane zasady zarówno wnioskowania jak i samej umowy. Każdorazowo musi ona zawierać takie informacje, jak :

  • kwotę udzielonego kredytu, termin jego spłaty, wysokość odsetek, harmonogram spłat – i pozostałe elementy wskazane w Prawie Bankowym.
  • i oczywiście – zawsze jest zawierana w formie pisemnej.

Umowa o pożyczkę do kwoty 1000 zł może być zawarta w dowolnej formie (np. słownej). Dopiero po jej przekroczeniu wymagana jest umowa pisemna. 

 

CO JEST SPRAWDZANE

Tak tak. W przypadku kredytu sprawdzana jest nasz zdolność kredytowa w bazach z informacjami gospodarczymi i o kredytobiorcy np. w BIKu. Bank chce sprawdzić jakimi klientami jesteśmy, czy posiadamy jakieś zobowiązania i jak jest spłacamy. Ostatecznie chcą wiedzieć jakie ryzyko poniosą udzielając nam kredytu gotówkowego.

Natomiast instytucje pożyczkowe nie zawsze sprawdzają potencjalnego kredytobiorcę. 

 

Tych kilka różnic jest bardzo istotna, gdy staramy się o środki finansowe. Mają one wpływ nie tylko na wysokość zwracanej kwoty, ale także na warunki spłaty i zabezpieczenie dla nas jako klientów. Warto przemyśleć co nam się bardziej opłaci. Jeśli zastanawiasz się nad tym co wybrać – zawsze możesz skorzystać z naszych darmowych konsultacji. 

 

Facebook

pożyczka obrotowa czyli najbardziej uniwersalna pożyczka dla firm

Pożyczka czy kredyt? Co dla Ciebie będzie najkorzystniejsze?

Zapytaj naszego doradcę z BKR Finance

Skorzystaj z konsultacji za 0 zł