ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

Wkład własny – czym jest i co może go stanowić

Wkład własny

czyli nasz kapitał, który należy wykazać przy staraniu się o kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy. Co do jego wysokości to ustala go bank – procentowo w stosunku do wartości nieruchomości. Od 2014 roku jest on niezbędny,  by mieć szansę na pozytywną decyzję kredytową.

W roku 2020 decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, według tzw. Rekomendację S. kredytobiorca jest zobowiązany do posiadania wkładu własnego stanowiącego najmniej 20% wartości nieruchomości. A ponieważ wszyscy wiemy, jakie jest to obciążenie w stosunku do cen mieszkań i kosztów budowy domu to właśnie dobrze jest znać formy, które wkład własny może przybierać.

 

Wkład własny mogą stanowić:

 

 1. Oszczędności – zgromadzone oszczędności na rachunkach bankowych, akcjach, lokatach lub gotówka.
 2. Działka budowlana (jej rynkowa wartość)  i nakłady inwestycyjne – przy kredycie na budowę lub dokończenie budowy domu.
 3. Wydatki poniesione na nieruchomość jak zaliczka lub zadatek, ale tylko udokumentowane.
 4. Koszty zakupionych do tej pory materiałów oraz usług budowlanych – tutaj także wymogiem jest ich udokumentowanie.
 5. Wartość nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży. W tym przypadku ważnym jest aby w momencie wnioskowania o kredyt mieć już zawartą umowę przedwstępna sprzedaży nieruchomości. Tak, aby bank miał pewność, że mamy zabezpieczone środki ze sprzedaży w terminie i kwocie, które pozwolą na finalizację transakcji.
 6. Środki zgromadzone na książeczce mieszkaniowej (oszczędności i premia gwarancyjna).
 7. Różnica pomiędzy wartością nieruchomości a kwotą zadłużenia do spłaty dotyczy przypadku kredytu refinansującego kredyt mieszkaniowy w innym banku.
 8. Wartość posiadanego udziału w mieszkaniu lub domu w sytuacji gdy naszym celem zdobycie kredytu na odkupienie pozostałych udziałów w nieruchomości, żebyś finalnie miał 100% własności. Ale pamiętaj, że bank bez względu na wartość Twojego części poprosi o wkład własny obliczony w stosunku do ceny udziału.

Potrzebujesz pomocy przy znalezieniu korzystnego dla Siebie kredytu  hipotecznego?

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, na remont i wykończenie - w BKR Finance sprawdź kredyt hipoteczny Rzeszów

Zleć to naszym ekspertom kredytowym z BKR Finance.

Zadzwoń pod numer: 785 924 585

Napisz na adres: biurobkr@bkrfinance.pl

Czy wiesz, że wkładem własnym…

nie są i być nie mogą (co często jest wręcz zaznaczone w umowie kredytowej) źródła zwrotne, czyli kredyty i pożyczki. Choć trzeba zauważyć, że spotyka się sytuacje posiadania na koncie oszczędnościowym – w formie oszczędności – pieniędzy pochodzących z kredytu (a bank nie sprawdza źródła pochodzenia oszczędności). Obecnie (poza pojedynczymi/okazyjnymi sytuacjami) wkładu własnego nie może też stanowić druga nieruchomość.

 

W 2013 roku skończyło się kredytowanie bez wkładu własnego na 100% kosztu inwestycji. Od tamtej pory wysokość, ale także formy wkładu własnego zmieniały się:

 • w 2014 roku – minimalny wkład własny wynosił 5%,
 • rok później było to już 10%,
 • w 2016 roku  – minimalny wkład własny wyniósł 15% (ale w przypadku ubezpieczenia/zabezpieczenia,  którym mowa w rekomendacji możliwość zastosowania LTV 90% i wkładu własnego 10%)
 • od 2017 roku  wymagany minimalny wkład własny to 20% (posiadając ubezpieczenie/zabezpieczenie wymienione w rekomendacji istnieje możliwość zastosowania LTV 90% i wkładu własnego 10%).

 

Wysokość wkładu własnego do kredytu hipotecznego na rok 2020 to minimum 20% wartości nieruchomości. To sporo i dla wielu stanowi olbrzymi problem w staraniach o kredyt hipoteczny. Dlatego tak korzystnym wydaje się możliwość wykorzystania innej formy wkładu własnego w formie działki budowlanej, czy akcji.

Autor artykułu
Michał Partyka
Doradca kredytowy w BKR Finance
Skorzystaj z darmowych konsultacji finansowych  i  sprawdź ofertę kredytów hipotecznych u naszych doradców kredytowych