Kredyt Z Ubezpieczeniem – Czy Warto?

Decyzja o kredycie hipotecznym
Decydując się na kredyt hipoteczny możemy wybrać dodatkowe opcje takie jak ubezpieczenie na życie. W pierwszym odruchu myślimy o nim jak o dodatkowym koszcie – podbijającym i tak duży kredyt. Ale warto się nad nim zastanowić. Dlaczego? Najważniejszym argumentem jest możliwość zabezpieczenia siebie i swoich bliskich.
Kredyt z ubezpieczeniem na życie
Kredyt z ubezpieczeniem na życie gwarantuje – w razie nieprzewidzianego zdarzenia losowego – środki z polisy pokrywające zadłużenie.
W zależności od jej wariantów można ubezpieczyć się na wypadek np. utraty pracy, wypadku czy choroby uniemożliwiającej pracę zarobkową. A więc sytuacji, gdy coś wpływa na naszą niespłacalność rat. I kolejna sytuacja, gdy w przypadku śmierci obowiązek spłacania rat przejdzie na współkredytobiorcę lub spadkobierców. Ale mając wykupioną polisę zadłużenie zostaje spłacone i nie przejdzie dalej.
Oczywiście nie każdy bank wymaga wykupienia polisy. Choć jak widać jest kilka argumentów za tym, aby to zrobić.
Jest taka możliwość, że nasz bank ubezpieczenie na życie zdefiniował jako formę zabezpieczenia kredytu i wraz z podpisaniem z nimi umowy zgodziliśmy się na cesję praw z umowy ubezpieczenia. To oznacza, że w przypadku wystąpienia szkody, za którą należy się odszkodowanie – zostanie ono przelane na konto banku na poczet rat. Nadwyżkę nad kwotą kredytu może otrzymać ubezpieczony lub osoby wskazane w polisie (osoby uposażone) albo spadkobiercy.
Bez ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym?
W tym przypadku zadłużenie kredytowe przechodzi na spadkobierców, którzy ostatecznie mogą przyjąć lub odrzucić spadek w ciągu 6 m-cy (po tym czasie w przypadku braku odmowy następuje automatyczne przyjęcie spadku). Warto wiedzieć, że bank bank chroniąc się tajemnicą bankową nie ujawni informacji np. o kwocie do spłaty – aż do momentu przyjęcia spadku.
Nie każdy bank wymaga polisy przy kredycie hipotecznym. Ale dość często jest ona wymagana, gdy kredyt będzie spłacany przez jedną osobę lub drugi kredytobiorca wykonuje tzw. zawód podwyższonego ryzyka (np. policjant). Polisę na życie można podpisać za pośrednictwem banku lub samodzielnie a towarzystwem ubezpieczeniowym (i tu stawka może być niższa niż w pierwszym przypadku).
Jak widać jest nad czym myśleć, bo choć polisa na życie podnosi koszty kredytu to dobrze dobrana może zapewnić spokój i pewien komfort psychiczny ubezpieczonemu.