ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

Wzrasta zdolność kredytowa

Wzrasta zdolność kredytowa – odrobinę, ale jednak

Przez ostatnie miesiące obserwowaliśmy jak zdolność kredytowa stopniowo maleje. I nie była to dobra informacja dla osób, które planowały w tym roku wnioskować o kredyt mieszkaniowy. Sytuacja zmieniła się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i choć nie jest szalony wzrost – to jednak cieszy nawet taki.

Zdolność kredytowa przeciętnej rodziny odrobinę podniosła się w sierpniu, ale już we wrześniu zanotowano wzrost o 0,9%. Przede wszystkim jest to skutek rosnących wynagrodzeń, które zwiększają dochód. A to on jest jednym z głównych czynników branych przez banki pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej.

Co więcej tendencja wzrostowa mogłaby się utrzymać – jeśli Rada Polityki Pieniężnej przestanie podnosić stopy procentowe, a wynagrodzenia utrzymają tendencje i dalej będą rosły. Gdyby doszło do tego złagodzenie zaleceń UKNF w stosunku do potencjalnych kredytobiorców, a baki utrzymałyby niższe marże z poprzednich miesięcy to łatwiej by było otrzymać kredyt hipoteczny na dobrych warunkach spłaty.

Co dla potencjalnego kredytobiorcy oznacza wzrost zdolności kredytowej?

  • Przede wszystkim może dostać większą kwotę kredytu – niż np. kilka miesięcy temu.
  • Podobne stały się deklarowane przez banki poziomy zdolności kredytowej. Przez co rok wcześniej różne banki temu samemu kredytobiorcy zaproponowałyby (nawet) bardzo różne kwoty kredytu – a dziś mogą być one już dość podobne. 

Zdolność kredytowa to kwota, jaką bank jest skłonny nam pożyczyć. Każda instytucja indywidualnie i według własnych wytycznych szacuje maksymalną kwotę kredytu jaką nam zaproponuje na określony procent i czas, licząc na to, że będziemy w stanie ją spłacić.

Zdolność kredytowa w każdym banku może być inna?

Każdy bank wylicza zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy na podstawie własnych reguł. I właśnie dlatego kwoty proponowanych kredytów mogą się między sobą sporo różnić. Ale co do zasady każda instytucja bierze pod uwagę takie wskaźniki jak:

  • dochód,
  • źródło zarobków/ rodzaj umowy,
  • wiek kredytobiorcy,
  • ilość członków gospodarstwa domowego,
  • koszty życia,
  • posiadane już zobowiązania.
Analiza zdolności kredytowej w infografice

Warto wiedzieć, że…

Każdy kto planuje wzięcie kredytu może samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową (swoją historię) w BIK.

Chcesz wiedzieć jaki dostaniesz kredyt przy zdolności kredytowej na chwilę obecną?

Niezobowiązujące konsultacje za 0 zł