ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

Rozpatrywanie wniosku o kredyt – jakie czynniki analizuje bank

Rozpatrywanie wniosku o kredyt

Wnioskowanie o kredyt jest procesem złożonym i czasochłonnym. Jako biuro kredytowe często spotykamy się z pytaniami o czynniki jakie są brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku.

Dochód a kredyt

Bank rozpatrujący wniosek o kredyt przygląda się Twoim dochodom. Muszą pochodzić one z akceptowanych przez niego źródeł i niezbędne jest tego udokumentowanie. Zazwyczaj banki analizują dochody osoby wnioskującej z 3 miesięcy, ale w przypadku zobowiązań na dłuży okres, np. przy kredycie hipotecznym bank może brać pod uwagę zarobki z 12 miesięcy i to zarówno wnioskodawcy jak i małżonka.

Dlatego ważnym czynnikiem jest długość zatrudnienia, ale także wysokość wynagrodzenia. Powinno być ono na tyle duże, by analitycy z banku mieli pewność, że zapewni płynną spłatę rat kredytu i pokryje koszty utrzymania się.

Skoro mowa o kosztach utrzymania to jest należy pamiętać o tym, że są one szalenie ważnym czynnikiem branym pod uwagę w trakcie wyliczania zdolności kredytowej. Sumuje się koszt utrzymania gospodarstwa domowego (czynsz, media, opłaty dodatkowe) i uśrednione koszty na utrzymania każdego członka rodziny.

Rodzaj zatrudnienia a kredyt

Najkorzystniejszą formą zatrudnienia przy staraniu się o kredyt jest umowa o pracę na czas nieokreślony. W trudniejszej sytuacji są osoby z umowami cywilnoprawnymi, ale i dla nich banki mają specjalne oferty.

Wiek kredytobiorcy

Istotnym elementem branym pod uwagę przy rozpatrywani wniosku kredytowego ma wiek osoby starającej się o pożyczkę (a także liczba kredytobiorców, jak to a miejsce w przypadku kredytu hipotecznego). Średnia granica wiekowa stawiana przez banki waha się między 65 a 75 lat. W przypadku dolnej granicy bywa różnie. Wydaje się że najlepiej widziani są młodzi ludzie około 23 lat, ale w także 21-latkowie w dobrej sytuacji mogą liczyć na bogatą ofertę.

Wkład własny

W przypadku kredytów hipotecznych jest to  niezbędny element, który należy wykazać składając wniosek. Na obecna chwilę stanowić on musi … kwoty. Niewiele osób wie, że wkładem własnym może być również działka budowlana, jeśli spełnia warunki wymagane ze strony banku.

Zobacz także: Kredyt gotówkowy na zakup działki – za i przeciw.

Posiadając większy wkład własny mamy szansę by wynegocjować korzystniejsze warunki kredytowe.

BIK a kredyt

Każdy bank, do którego składamy wniosek o pożyczkę sprawdza naszą historię kredytową w  Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Dlatego jeszcze przed złożeniem dokumentów warto sprawdzić, czy nie mamy żadnych zaległości. Jeśli zalegaliśmy ze spłatą innych zobowiązań lub mieliśmy opóźnienia bank będzie o tym wiedział i zapewne będzie to miało wpływ na decyzję kredytową lub warunki, jakie do pożyczki zostaną nam zaproponowane.

Osoby, które do wnioskowania o kredyt przygotowują się dużo wcześniej i starają się być zapobiegliwe niejednokrotnie decydują się na skorzystanie z zakupów na raty, albo wzięcie innego – małego kredyt, który wzorowo spłacają i tym samy tworzą sobie dobrą historię kredytową.

Zobacz także: Dlaczego nie warto składać większej ilości wniosków w tym samym czasie i czym to skutkuje.

Rozpatrywanie wniosku o kredyt to złożony proces, ale znając czynniki, które bank bierze pod uwagę wydając decyzję możemy się przygotować. Zanim przystąpimy do wypełniania dokumentów możemy poprawić słabsze punkty i wyeksponować mocniejsze. 

Śledź nasz profil na FB

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do wnioskowania o kredyt? Skorzystaj z naszego doświadczenia i wiedzy.
Skontaktuj sie z doradcą kredytowym dla firm - Michał Partyka - dane do kontaktu w zakładce O nas
Michał Partyka
Doradca Klienta