ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

Obniż raty kredytu na 3 sposoby

Obniż raty kredytu – podpowiadamy jak to zrobić

Masz już kredyt? Może nawet kilka zobowiązań. Prywatnych lub firmowych. Ale w ostatnim czasie mocniej odczuwasz ciężar rat? Bo regularnie podnoszone stopy procentowe , ale zapewne je jeszcze zwiększą. A może aktualne oferty kredytów są po prostu atrakcyjniejsze niż ten, który posiadasz? To może obniż raty kredytu i płać mniej. W tym artykule opowiemy Ci o kilku opcjach.

Obniż raty kredytu – podpowiadamy 3 sposoby:

 1. Negocjowanie warunków w banku, w którym już mamy kredyt
 2. Refinansowanie kredytu
 3. Konsolidacja

sposób 1
NEGOCJE Z BANKIEM

1. Negocjacja warunków w banku, w którym mamy kredyt

Jednym z pierwszych pomysłów na to jak obniżyć raty jest podjęcie rozmów z bankiem, gdzie braliśmy kredyt. Można starać się o obniżenie marży lub zmienę warunki płatności.

Renegocjowanie marży

Opcja przeznaczona przede wszystkim dla kredytobiorców, którzy terminowo  spłacają raty kredytu od kilku lat. Dla zatrzymania takich klientów bank może być bardziej skłonny na ustępstwa. Obniżenie marży kredytu opłacalne w perspektywie długiego czasu spłaty.

Zalet  renegocjowania warunków w banku, którego już jesteśmy klientami jest kilka:

 • to szybkie rozwiązanie
 • wymaga mniej formalności niż przy innych rozwiązaniach

Wydłużenie okresu spłaty

Zwiększając czas spłaty o kolejne miesiąca czy lata można zmniejszyć wysokość miesięcznych rat można. Ale uwaga – przy tym rozwiązaniu trzeba pamiętać, że tym samym podniesie się całościowy koszt kredytu.

Wakacje kredytowe

Możliwość czasowego odroczenia spłaty raty kapitałowo-odsetkowej. Zawieszenie płatności może trwać miesiąc lub kilka i stąd inspiracja do nazywania tej przerwy wakacjami. W wielu bankach jest możliwość, aby skorzystać z tego rozwiązania. 

 • Bank może się zgodzić na wakacje w spłacie, ale trzeba o to zawnioskować – zazwyczaj są do tego specjalne wzory.
 • Karencja przewidziana jest na sytuacje trudne, które utrudniają chwilowo spłatę.
 • Oczywiście to rozwiązanie ma także wpływ na późniejszy kształt kredytu. Więcej na ten temat opisujemy w osobnym artykule. 

sposób 2
REFINANSOWANIE

2. Refinansowanie kredytu

Zmiana banku na tańszy to kolejny sposób na obniżenie rat kredytu.  A trzeba przyznać, że w natłoku nowych ofert, które nieustannie pojawiają się na rynku, wcześniej czy później znajdzie się kredyt na korzystniejszych warunkach niż nasz. 

Chcąc skorzystać z tej opcji sprawdź swoją obecną umowę kredytową, gdyż często po 3  lub 5 latach możesz zmienić bank bez większych kosztów. Ale 

Pamiętajmy, że korzystna sytuacja jest wtedy, gdy będziemy mieć:

 

 • niższą ratę 
 • i niższe koszty kredytowania.

sposób 3
KONSOLIDACJA

3. Połączenie, czyli konsolidacja zobowiązań

Zamiast kilku kredytów czy pożyczek można mieć jedno zobowiązanie. Jeżeli tylko sytuacja pozwala na połączenie ich będziemy mieć:

 • jedną ratę
 • z ujednoliconym oprocentowaniem

Zapytacie dlaczego jest to korzystne rozwiązanie? Otóż na konsolidację warto się zdecydować wtedy, gdy będzie ona miała korzystniejsze oprocentowanie niż posiadane przez nas zobowiązania.  

Pamiętajmy, aby przy każdym z wymienionych pomysłów na obniżenie rat sprawdzić i policzyć koszty dodatkowe wynikające z wcześniej zawartej umowy lub zmiany finansowania. Wśród nich mogą się znaleźć opłaty związane:

 • z wcześniejszą spłatą kredytu,
 • kosztami ubezpieczenia,
 • opłatami administracyjnymi

Obniż raty kredytu by nie przepłacać

Większość kredytobiorców tak mocno poczuła wzrost rat, że szuka sposobów na ich obniżenie. I słusznie, bo po co przepłacać. W dodatku banki mają szereg rozwiązań, których celem jest dostosowanie kredytu do zmieniającej się sytuacji osoby spłacającej zobowiązanie na przestrzeni lat. Niestety nie oznacza to wcale, że kredytodawca zawsze zgodzi się na zmiany w umowie. Bowiem każdy wniosek rozpatrywany jest jako indywidualna sprawa. Ale dlaczego nie próbować? Oczywiście jeśli wiemy, że nam się to opłaci. A to zawsze trzeba sprawdzić – samemu lub korzystając z naszej pomocy.