fbpx
Rzeszów ul. Króla Kazimierza 18 (1 p)
785 924 585
biurobkr@bkrfinance.pl

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt hipoteczny?

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu

Kredyt hipoteczny nierzadko jest dla nas jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zakup własnego mieszkania lub wybudowanie domu. Decyzji o jego zaciągnięciu nie podejmuje się pochopnie, wprost przeciwnie musi być ona poprzedzona dokładną analizą własnych możliwości finansowych, rynku nieruchomości i oczywiście ofertą banków. Na jakie zagadnienia powinniśmy zwrócić uwagę zaciągając kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu

Wysokość wkładu własnego w kredycie hipotecznym

Wysokość wkładu własnego. Niestety nie ma dzisiaj możliwości zaciągnięcia kredytu na 100% wartości nieruchomości, banki wymagają tzw. wkładu własnego, który wynosi od 10 do 20% ceny mieszkania/domu. Natomiast istnieją okoliczności, w których banki mogą zgodzić się na mniejszy wkład własny przy dodatkowym ubezpieczeniu czy zabezpieczeniu.

Warto mieć na uwadze, że im więcej gotówki będziemy mogli przeznaczyć na zakup domu lub mieszkania, tym korzystniejsze warunki zaproponuje nam bank.

Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego

Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego jest opłatą pobieraną przez bank za świadczenie nam usługi w postaci udzielenia kredytu i to od jego kwoty uzależniona jest jej wysokość. Może zostać opłacona ze środków własnych albo doliczona do kredytu. Warto przyjrzeć się ofertom banków – niektóre proponują prowizje od 0%, inne nawet do 5%. Obliczcie, jaka jest to kwota jeszcze zanim podejmiecie decyzję o opłacie prowizji z góry bądź wciągnięciem jej go kredytu, bowiem nie jest ona mała.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Nasza zdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych zagadnień przy omawianiu tematu kredytów hipotecznych. Każdy bank w indywidualny sposób ocenia możliwość klienta do terminowej spłaty zobowiązania i na tej podstawie określa maksymalną kwotę kredytu, jaką będzie w stanie nam zaproponować. Co bierze się pod uwagę oceniając zdolność kredytową? Przede wszystkim wysokość, regularność oraz źródło dochodów, wiek, liczbę osób, które chcą wziąć kredyt, liczbę osób w gospodarstwie domowym, wydatki, czy zaciągnięte zobowiązania finansowe.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Na oprocentowanie wypływa marża banku, której wysokość jest stała w okresie kredytowania i określona w umowie. Decyduje o niej bank i może ona ulec zmianie za zgodą obydwu stron, może również być zależna od zapłaconej prowizji na zasadzie – im wyższa prowizja, tym niższa marża.

Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość oprocentowania jest wskaźnik WIBOR, czyli stawki oprocentowania, po jakich udzielane są kredyty międzybankowe. Ulega ona wahaniom wskutek zmian stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Warunki wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego

Wielu z nas zakłada, że spłaci kredyt szybciej niż zostało to pierwotnie ustalone, jednak może nas czekać niemała niespodzianka, gdy zechcemy wprowadzić nasz plan w życie – każdy bank ustala indywidualne zasady przedwczesnej spłaty kredytu i warto je poznać, jeśli będziemy zainteresowani tą opcją. Podobnie wygląda sytuacja z przenoszeniem zobowiązań finansowych do innych banków.

Kredytem hipotecznym opłacisz więcej niż tylko zakup mieszkania.