ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

Mity o kredytach dla firm

Mity o kredytach dla firm

Z powodu pandemii wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji. Część z nich przetrwała korzystając ze zgromadzonych oszczędności. Wiele szuka sposobu na zachowanie płynności finansowej i podreperowanie nadszarpniętego budżetu. Zapobiegliwi sprawdzają jak zapewnić firmie dodatkowe fundusze na kryzysowe sytuacje.

Tymczasem w rozmowach z przedsiębiorcami pojawiają się zagadnienia będące mitami – na tyle upowszechnionymi, że zniechęcają do zainteresowania kredytem jako formą finansowania firmy. Dlatego postanowiliśmy te mity przywołać i wyjaśnić.

Najczęściej spotykane mity dotyczące kredytów komentują dla nas doradcy kredytowi z BKR Finance.

MIT 1: Kredyty firmowe są wyżej oprocentowane niż dla klientów indywidualnych

Aktualne oferty dla firm są niezwykle rozbudowane. W związku z tym mają bardzo korzystne warunki i są niżej oprocentowane niż te dla klientów indywidualnych. Dodatkowo część opłat z kredytu firmowego wlicza się do kosztów prowadzenia działalności.

MIT 2: Firma działająca krótko nie dostanie dobrej oferty

Jako stabilny kredytobiorca postrzegana jest firma z dłuższym stażem. Nie oznacza to, że dla młodych przedsiębiorstw nie ma ofert. Przeciwnie – są i to atrakcyjne, także na start. Możliwości jest wiele i warto sprawdzić je wszystkie ze swoim doradcą kredytowym.

MIT 3: Ze stratą nie ma szans na kredyt

Wśród kredytów jest pula dla firm, które poniosły stratę. Warto je dokładnie przeanalizować żeby dostać dobre warunki i skorzystać na tej opcji finansowania. 

MIT 4: Nie wszystkie formy prowadzenia księgowości są akceptowane przez banki

Banki z ofertami kredytowymi elastycznie podchodzą zarówno do firm prowadząc KPiR, rozliczających się na zasadach ryczałtu i karty podatkowej. 

MIT 5: Spółkom trudniej o kredyt

Oczywiście, że są kredyty przeznaczone dla spółek. Jawne, cywilne i partnerskie mają w czym wybierać. Co się tyczy kapitałowych to faktycznie oferta jest odrobinę mniejsza.

MIT 6: Zawieszając działalność tracisz szansę na kredyt

Banki liczą zawieszenie działalności jak zamknięcie, odwieszenie jak rozpoczęcie stażu. 

Składając wniosek firma raczej powinna być aktywna. Najlepiej działająca nieprzerwanie przez ostatnie 6 miesięcy. Jeśli banki akceptują zawieszenie to przykładowo wymagają, by trwało do 30 dni.

Masz taką firmę? To sprawdź też inne opcje na zdobycie dla niej środków – jak kredyt prywatny z opcją przeniesienia na firmę czy zwiększenie limitu w rachunku firmowym.

Firmy sięgają po zewnętrzne finansowanie działalności w różnych sytuacjach: korzystają z kredytów inwestycyjnych, gdy celem jest rozwój; zapobiegliwi używają rachunków firmowych dla stałego dostęp do zapasowej gotówki. Opinie, że firma z kredytem jest zadłużona to za daleko idące uproszczenie. Przedsiębiorcy rozsądnie sięgają po kredyty i inne formy finansowania. Ale taka jest właśnie specyfika kredytów firmowych – jeżeli bank przyznaje finansowanie to znaczy, że wziął pod uwagę wiele czynników i ustalił, że firma jest w stanie spłacać raty – a więc dobrze rokuje.

 

Dlatego zebraliśmy mity o kredytach dla firm – by rozwiać wątpliwości i dać garść odpowiedzi. A jeśli szukasz informacji o ofercie i sposobach finansowania dla firmy to zapraszamy do kontaktu.