ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

Leasing rolniczy

leasing rolniczy z darmowymi konsultacjami w BKR Finance

Leasing rolniczy – na jaki się zdecydować?

Leasing to praktyczne rozwiązanie dla rolników, którzy nie mogą inwestować w rozwój gospodarstwa za gotówkę. Ponieważ banki uznają ich za mało ryzykowną grupę klientów to kierowana do nich oferta się powiększyła. W efekcie rolnicy mogą liczyć na zróżnicowane finansowanie, indywidualnie dopasowywane do konkretnego klienta. Poza tym procedury przy leasingu rolniczym się uprościły, a decyzje zapadają szybciej. Tym samym w ostatnich latach właśnie ta forma finansowania działalności zyskała na popularności wśród rolników.

Rolnicy zainteresowani tą formą finansowania wybierają leasing  finansowy lub operacyjny. Więc przyjrzyjmy się im bliżej.

LEASING OPERACYJNY

  • Przedmiot leasingu na czas trwania umowy pozostaje własnością firmy leasingowej,
  • Więc to ona wykazuje przedmiot w swoich aktywach i dokonuje odpisów amortyzacyjnych
  • Dzięki temu, że przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy formalności i wymagane  dokumenty dla leasingobiorcy ograniczone są do minimum.
  • Po upływie terminu umowy istnieje możliwość przeniesienia własności przedmiotu na rolnika – zgodnie z zasadami wykupu określonymi w umowie.

KORZYŚCI DLA ROLNIKA

  • do kosztów uzyskania przychodu wlicza on: opłatę wstępną, raty leasingowe (w części kapitałowej i odsetkowej), oraz opłaty związane z  eksploatacją maszyny.
  • podatek VAT jest naliczany do każdej raty leasingowej, dzięki temu jego spłata jest rozłożona w czasie.

Uznaje się, że pod względem podatkowym leasing operacyjny jest korzystniejszy dla leasingobiorcy.

LEASING FINANSOWY

  • Przedmiot leasingu zostanie zaliczona do majątku rolnika. 
  • Tym samym to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. 
  • Do kosztów uzyskania przychodu zaliczone mogą być: odpisy amortyzacyjne z raty leasingowej, ale wyłącznie część odsetkowa, oraz bieżące koszty użytkowania.
  • I co najważniejsze – przedmiot leasingu po zakończeniu umowy przechodzi na własność rolnika – i to jest dla wielu ogromna zaleta.

Co ciekawe leasing finansowy w pewien sposób przypomina pożyczkę czy kredyt.

Wadą leasingu finansowego jest konieczność zapłaty całości podatku VAT od wszystkich zsumowanych rat leasingowych. I to z  płatnością przy pierwszej racie. Jest to niewątpliwie duży koszt.

Pamiętaj, że…

Duży wpływ na procesowanie i warunki leasingu ma rodzaj finansowanego środka. A to dlatego, że szybciej i taniej będzie przy leasingu na ciągnik rolniczy czy przyczepę, które są typowymi, uniwersalnymi maszynami wykorzystanymi w każdym gospodarstwie rolnym. Zupełnie inna sytuacja będzie przy specjalistycznej maszynie z założenia  trudno zbywalnej.

Na jaki leasing rolniczy się zdecydować?

Najpopularniejszym wśród rolników jest leasing operacyjny i wydaje się że to on niesie najwięcej korzyści podatkowych. Ale fakt, że po niego najczęściej sięgają właściciele gospodarstw nie znaczy, że sprawdzi się w każdym wypadku. Dlatego warto skorzystać z pomocy doradców w BKR Finance i umówić się na darmowe konsultacje leasingu.

To co kusi w leasingu rolniczym

To pozyskanie środka trwałego bez konieczności jego zakupu na własność. Szybko i z minimalnymi formalnościami. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważny w gospodarstwie jest nowy sprzęt. A jeśli jego pozyskanie z dostosowaną spłatą rat do możliwości rolnika – to tym lepiej. Jeszcze jedna rzecz wydaj się bardzo atrakcyjna w korzystaniu z leasingu – można leasingować maszyny czy sprzęt tylko na przez taki czas, na jaki go potrzebujesz. Czy to elastyczne finansowanie? Wygląda na to, że tak.

Śledź nasz profil na FB i bądź na bieżąco z leasingiem rolniczym