
Kredyty dla firm przewodnik cz. 1
Czym są kredyty dla firm?
Kredyty firmowe to specjalna grupa kredytów bankowych z przeznaczeniem na biznesowe cele firmowe.
Stałe elementy kredytu:
- Pomiędzy bankiem a kredytobiorcą zawierana jest umowa kredytowa.
- Na podstawie warunków w niej zawartych kredytodawca udziela środków pieniężnych kapitałobiorcy: na określony czas, bardzo często na określony cel (tak jest np. w kredytach inwestycyjnych lub hipotecznych).
- Kredytobiorca zobowiązuje się do terminowego spłacenia pożyczonego kapitału z określonymi w umowie odsetkami i prowizją.
Kredyt dla firmy – dla kogo jest przeznaczony?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą ubiegać się o kredyty dla swoich firm bez względu na ich rodzaj, wielkość, profil działalności czy staż. Oczywiście dotyczy to także:
- mikroprzedsiębiorców
- młode firmy nawet z krótkim stażem
Dlaczego przedsiębiorcom opłaca się korzystać z kredytów firmowych? Głównym atutem jest możliwość wliczenia w koszty prowadzenia działalności części opłat.
Rodzaje kredytów firmowych
Kredyt dla firm na dowolny cel
– jedna z najbardziej elastycznych form kredytu. Składając wniosek jako przedsiębiorca nie musisz podawać celu na jaki planujesz przeznaczyć pożyczone środki. Dzięki temu może nimi swobodnie gospodarować.
Czytaj więcej i poznaj szczegóły oferty
Kredyt w rachunku bieżącym
– to rodzaj krótkotrwałego debetu na rachunku bieżącym z ustalonym limitem zadłużenia, spłacany samoistnie wpływami na rachunek.
Kredyt obrotowy
– środki przeznaczone na bieżące zobowiązania związane z prowadzona działalnością – więc możesz go wykorzystać do opłacenia należnych wynagrodzeń dla pracowników, rachunków, a także zakupienia
niezbędnych towarów. Przyznawany w formie odnawialnej lub jednorazowej. Formowany na dwa sposoby:
– transz z określonymi kwotami i terminami
– linii kredytowej
Trzeba pamiętać, że uzyskanie pierwszego kredytu obrotowego może myć trudniejsze niż kolejnych. Po terminowym spłaceniu pierwszego, następny otrzymamy zdecydowanie łatwiej.
Kredyt inwestycyjny
– jak sama nazwa wskazuje jego określonym celem są wydatki związane z inwestycjami firmowymi wskazanymi przez przedsiębiorcę przy składaniu wniosku kredytowego. Może to być zakup licencji, albo linii produkcyjnej, maszyn, urządzeń, jak również na budowę np. hali, budynków gospodarczych itp.
Czytaj więcej i poznaj szczegóły oferty
Kredyt gotówkowy
– co do zasady kredyt ten powinien być w całości wypłacony w gotówce, jednakże w przypadku np. banków internetowych odbywa się to bezgotówkowo w formie przelewu na wskazane we wniosku konto. Przyznanymi środkami można w pełni swobodnie dysponować, gdyż w przypadku tego kredytu nie określa się celu zaciągnięcia zobowiązania.
Kredyt hipoteczny
– specjalistyczny kredyt, którego środki udzielane są na kilka do kilkunastu lat z przeznaczeniem na zakup, remont, oraz modernizacje budynku, a także zakup gruntów pod budowę jak również samą budowę nieruchomości firmowej.
Kredyt konsolidacyjny
– firmowe zobowiązania można konsolidować tak samo, jak ma to miejsce w przypadku zaciągniętych zobowiązań prywatnych. A pamiętać trzeba, że łączenie w jeden kredyt kilku rat z innych instytucji może znacząco obniżyć koszty kredytowe i oczywiście ułatwić nam życie, gdyż po konsolidacji trzeba pamiętać już tylko o płaceniu jednej raty a nie kilku.
Kredyty unijne dla firm
– środki finansowe pochodzą z funduszy unijnych
Zalety kredytu dla firmy
Odsetki kredytu wziętego na cele firmowe stanowią koszt uzyskania przychodu, który to z kolei stanowi koszt prowadzenia działalności – więc wpłynie na obniżenie podatku. Oczywiście dotyczy to wyłącznie opłaconych odsetek.

kredyt inwestycyjny kredyt obrotowy kredyty dla firm kredyty firmowe rodzaje kredytów dla firm rodzaje kredytów firmowych