ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

konto firmowe

Konto firmowe – krótkie omówienie

Nie każdy firma musi posiadać konto firmowe – zależy to bowiem od formy prawnej prowadzonej działalności. Obowiązkowi temu podlegają m.in spółki cywilne, jawnych i  z o.o. oraz  fundacje.

Co ciekawe według prawa to każdy Przedsiębiorca musi mieć rachunek bankowy. Zastanawiając się jednak nad tym to warto rozważyć założenie osobnego konta dla prowadzonej działalności.

Dlaczego warto mieć konto firmowe? 

Po pierwsze – “Nie utrudniaj sobie”.  Tak właśnie ze względów praktycznych warto rozdzielić konto osobiste od firmowego. Łatwiej jest kontrolować przychody i wydatki. A to akurat szalenie ważna sprawa, którą początkujący Przedsiębiorcy mogą przeoczyć – bo może zakładają, że będzie tak mało transakcji, że z łatwością wyłuskują to na wspólnym koncie? Ale również dlatego, że jest to sposób na ochronę przed ewentualnymi sankcjami i ułatwi dialog przy kontroli skarbowej. 

Zwłaszcza, że oferta kont firmowych jest duża i można znaleźć tanie lub darmowe konto.

Podsumowując konto firmowe przyda Ci się do:

  • rozliczania z klientami, 
  • urzędem skarbowym ,
  • rozliczania z ZUS-em,
  • a także ułatwi zliczenie wydatków firmowych

Od 1 listopada 2019 r. obowiązuje ustawa wedle, której obowiązek posiadania konta firmowego dotyczy podatników VAT, których działalność obejmuje transakcje oparte o towary i usługi określone w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535), a  ich wartość musi być równa lub przekroczyć 15 tys. zł. brutto. zmiany te dotyczą również mikroprzedsiębiorców i właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy zostali objęci mechanizmem podzielonej płatności.