ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Czyli jaki dobrać najkorzystniejszy dla działalności kredyt firmowy i jak o niego wnioskować?

Firmy podejmują decyzję o zdobyciu dodatkowego finansowania zależne od swoich planów rozwojowych lub specyfiki branży w jakiej działają. Zarówno w sytuacji, gdy natrafiły na problemy finansowe jak i w czasach kiedy dobrze prosperują. Ale przykładowo nie mają wystarczającego zapasu środków, aby przeprowadzić inwestycję. 

Właściwy moment na złożenie wniosku kredytowego? To zawsze jest indywidualna decyzja przedsiębiorstwa. 

Jaki kredyt dla firmy wybrać?

W zależności od celu

Na rozpoczęcie działalności

Kredyt firmowy może być dobrym rozwiązaniem kiedy brakuje dodatkowych środków na otwarcie własnej firmy.  Własny wkład własny rzadko wystarcza na wszystkie potrzeby związane z działalnością, wyposażeniem oraz obsługą bieżących kosztów zwłaszcza na początku działalności.

Na prowadzenie firmy i bieżące wydatki

Codzienne koszty prowadzenia działalności bywają nie lada wyzwaniem. Czasem wystarczy opóźnienie zapłaty od klienta, czasem sytuacje tak nieprzewidywalne jak pandemia, by zachwiać finansową stabilnością. Zapobiegliwi właściciele firm także szukają metod, by zabezpieczyć na przyszłość dostęp do wolnej gotówki na codzienne wydatki.

Na inwestycje i rozwój

Przedsiębiorcy zawsze dążą do tego by rozwijać swoje firmy. Czy kogokolwiek dziwi? Jeśli trafia się okazja warto z niej korzystać, ale nie zawsze jest to możliwe za środki własne i  nie zawsze warto je wykorzystywać do tego celu. Dlatego firmy korzystają z finansowania za pomocą kredytów inwestycyjnych.

Zanim złożysz wniosek – odpowiedz sobie na kilka pytań.

 • na jak cel potrzebujesz finansowania?
 • okres istnienia firmy na rynku
 • jaki okres spłaty byłby optymalny dla Ciebie?
 • czy dysponujesz zabezpieczeniem?
 • jak nie masz zabezpieczenia to jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć ?

Te odpowiedzi ułatwią Ci decyzje co do wyboru finansowania. 

Jaki kredyt dla firmy wybrać? Można dobrać finansowanie w zależności od celu

Można wziąć różne kredyty na firmę w zależności od celu, jaki chcesz sfinansować. Wśród najpopularniejszych kredytów firmowych wymienia się:

 • kredyt obrotowy – sfinansujesz w ten sposób bieżące wydatki firmy.  To dobry wybór dla firm które  mają zamrożona część aktywów. 
 • kredyt inwestycyjny – przeznaczy go można wyłącznie na inwestycje związane z prowadzoną działalnością, może być to zakup nowego auta lub maszyny, sprzętu czy zatrudnieniem pracowników.
 • kredyt w rachunku odnawialnym  – działa na zasadzie debetu. Transakcje można wykonywać  do określonego limitu. 
 • kredyt firmowy hipoteczny. Zdarza się, że banki  wymagają od właściciela zabezpieczenia kredytu.  Mile widzianym zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości.
 • kredyt konsolidacyjny  – zamiana kilku kredytów na jeden kredyt konsolidacyjny umożliwia również uzyskanie dodatkowej kwoty na dowolny cel, ale związany z prowadzoną firmą.

Czy wiesz, że…

Konsolidacja kredytów wpływa na poprawienie zdolności i płynności finansowej firmy. 

Kredyty firmowe przeznaczone są bezpośrednio dla przedsiębiorców. Jeśli chcesz ubiegać się o niego musisz odpowiednio się przygotować oraz spełniać kilka warunków – w tym posiadać zdolność kredytową oraz historię w banku, a firma musi mieć odpowiedni staż na rynku. Bank może również wymagać dostępu do rachunków firmowych. 

Zdolność kredytowa firmy

Tak jak w przypadku każdego kredytu tak i przy kredycie firmowym badana jest zdolność kredytowa. Zdolność do spłaty zobowiązań przez firmę jest uzależniona od wielu czynników. Do najważniejszych zalicza się wysokość uzyskania  przychodów. W każdym miesiącu przychody firmy się różnią i właśnie dlatego banki najchętniej udzielają finansowanie firmom z 12 miesięcznym stażem. Mogą wtedy oszacować jej roczne przychody. Duże znaczenie ma również wysokość wydatków miesięcznych

Wnioskując o kredyt przedsiębiorca musi pamiętać o stosowanych przez bank ograniczeniach odnośnie minimalnej i maksymalnej kwoty zobowiązania

 • maksymalna kwota –  jest ona najczęściej ustalana na podstawie zdolności kredytowej firmy. 
 • kwota minimalna – jest określana poprzez procedury większości banków. 

Brak funduszy nie musi podcinać Ci skrzydeł

Kredyt dla Firmy w 3 krokach

1

Zadzwoń do nas lub napisz - opowiedz nam czego potrzebujesz dla swojej firmy

2

Nasz doradca kredytowy oddzwoni do Ciebie i zaproponuje dogodne finansowanie

3

Teraz już tylko wystarczy podpisać umowę i korzystać z przyznanych środków by prężnie działać.