ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

Czym opłacić bieżącą działalność firmy

Czym opłacić bieżącą działalność firmy?

Oto uniwersalne pytanie towarzyszące przedsiębiorcy przy prowadzeniu biznesu.

To oczywiste, że firma żeby działać musi zachować płynność finansową. O tym, że bywa to wyzwaniem nikomu mówić nie trzeba. Zwłaszcza obecnie w sytuacji, gdy lockdown zmusił przedsiębiorców – najpierw do korzystania z własnych oszczędności, później do sięgania po dofinansowania i środki z tarcz, które trzeba będzie spłacić. Dlatego  przedstawiamy kilka pomysłów, jak zapewnić środki zewnętrzne na prowadzenie działalności gospodarczej.

 

1.LINIA DEBETOWA

Linia debetowa – to dodatkowe środki finansowe przypisane do firmowego rachunku zwiększające jego saldo, przyznawane przez bank. Z przyznanego limitu (w całości lub części) możesz korzystać w dowolnej chwili, gdy pojawi się taka potrzeba. I tu od razu warto wspomnieć, że jest to rozwiązanie, z którego często mogą skorzystać także nowe firmy, dla których ilość dostępnych rozwiązań finansowania jest ograniczona. Należy jednak pamiętać, że kwoty przyznawane w ramach limitu debetowego nie są wielkie.

Plusy

  • procedura – szybka i łatwa,
  • oferty – także dla nowych firm.

 

2. POŻYCZKA OBROTOWA

Pożyczka przeznaczona na finansowanie bieżącej działalności firmy. Czyli pokrycie kosztów związanych z codzienną działalnością w tym na zakupy materiałów i produktów, opłaty bieżące czy wynagrodzenia pracowników.

Co więcej z racji pandemii pojawiają się niskooprocentowane pożyczki obrotowe z przeznaczeniem na codzienne wydatki firmy. I taką właśnie mamy w swojej ofercie więc zainteresowanych prosimy o kontakt.

Plusy

  • elastyczne podejście do zdolności kredytowej firmy,
  • niskie oprocentowanie w przypadku pożyczek wspierających firmy w covidzie.


3.KARTA KREDYTOWA

Karta kredytowa to chyba najprostszych sposób do uzyskania dodatkowych funduszy. Bardzo często jest przyznawana przez bank przy zakładaniu konta firmowego. I choć kwoty zazwyczaj nie są wielkie to można nimi w pełni swobodnie gospodarować i opłacać kartą firmowe wydatki i zakupy. A szaloną zaletą są bezodsetkowe okresy za wykorzystane środki, które sięgają od kilku do kilkunastu dni bez opłat. Tak przynajmniej jest większości ofert.

Plusy

  • okresy bezodsetkowe,
  • szybki sposób na zdobycie małych kwot,
  • na dowolny cel firmowy.



4. FAKTORING

Faktoring to usługa pozwalająca odzyskać pieniądze z wystawionych faktur. Zamiast czekać aż kontrahenci, czy klienci je opłacą można dostać większość tej kwoty od ręki. Jak to działa? Wystawione faktury przekazujemy do banku lub do firmy faktoringowej, które opłacają część faktury i to prawie od razu. Dzięki temu firmowe finanse nie są zablokowane. Oczywiście robią to odpłatnie, ale można znaleźć oferty z symbolicznymi kosztami.



5. POD ZASTAW

  • pożyczka  na posiadane mienie –  opcja dostępna dla firm posiadających nieobciążone żadnym kredytem środki trwałe (np. maszyny, samochody),
  • pożyczka hipoteczna lub leasing zwrotny – z których można skorzystać, gdy posiadamy nieruchomość komercyjną.

Plusy

  • przy firmowej pożyczce hipotecznej można uzyskać  wysokie kwoty – nawet na polisę,
  • spłata może być rozłożona na dłuższy okres np. do 180 miesięcy.


Obecnie pytanie „Czym opłacić bieżącą działalność firmy?” nabiera nowego znaczenia.

Rządowe programy wsparcia się kończą i zaczyna się czas spłacania dotacji. I choć przytoczone przykłady pozwalają na zdobycie raczej małych i średnich kwot finansowania to trzeba zwrócić uwagę na szybkość ich pozyskania oraz dostępność także dla firm z krótkim stażem.