ul. Króla Kazimierza 18 Rzeszów
biurobkr@bkrfinance.pl

Czy będzie łatwiej dostać kredyt mieszkaniowy?

Czy będzie łatwiej dostać kredyt mieszkaniowy?

 

7 lutego 2023 roku Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom obniżyć bufor dla kredytów mieszkaniowych, by  złagodzić warunki oceny zdolności kredytowej. Ma on wrócić do poziomu 2,5 pkt%. 

Ale (bo oczywiście jest ale) banki mają różnicować go dla różnych produktów. Co ma wyglądać następująco:

  • bufor na poziomie 2,5 pkt % powinien obowiązywać przy kredytach opartych na tymczasowo stałej stopie procentowej,
  • adekwatnie wyższy poziom bufora ustalać będą banki – dla kredytów oprocentowanych zmienną stopą (a za ich wysokość odpowiadać ma zarząd),
  • a w przypadku kredytów ze stałym oprocentowaniem w całym okresie spłaty bufor nie musi być w ogóle stosowany.

Co ciekawe oferty kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową już są na rynku. I choć okres zamrożenia oprocentowania (w zależności od banku) obejmuje zaledwie 7 do 10 lat to trzeba przyznać, że cieszą się one sporym zainteresowaniem. Ale należy podkreślić w tym miejscu, że są to oferty przeznaczone dla klientów zainteresowanych szybką spłatą. 

Zapowiedziane przez UKNF zmiany spowodują, że będzie trochę łatwiej dostać kredyt.

Ale – niestety nie sprawią one, że kredyty hipoteczne staną się powszechnie dostępne. Dlaczego? Ponieważ wprowadzona zmiana jest zbyt mała, by wpłynąć na obecnie kiepską sytuację kredytową. Co więcej ocena zdolności to złożony proces w trakcie, którego banki analizują wiele innych czynników, w tym koszty życia, a inflacja wywindowała je mocno. Tak więc zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców wzrośnie, ale… niewiele. A już z pewnością nie szybko osiągnie ona poziomu sprzed kilku lat.

Pamiętajmy też, że przez ostatni rok obowiązywała rekomendacja UKNF narzucająca bankom ostre zasady oceny zdolności kredytowej. W tym czasie drastycznie zmalała ilość przyznawanych kredytów oraz wysokość tych udzielanych. Załamała się także zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców. Wiele z nich wstrzymuje się od tamtej pory z wnioskowaniem o hipotekę. Co zrozumiałe odwlekają decyzję aż zmieni się sytuacja lub zwiększy ich zdolność finansowa. Ale spora część czeka na rozwój sytuacji związany z zapowiadanym programem „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.