
Bank odmówił Ci kredytu? Twój wniosek kredytowy został odrzucony? Możesz poznać tego przyczynę – bank ma obowiązek podania czynników, które miały na to wpływ. Po wdrożeniu RODO do Prawa bankowego masz prawo poznać zarówno powody odrzucenia wniosku jak i wydania pozytywnej opinii kredytowej.
Bank odmówił Ci kredytu? – najczęstsze przyczyny
- Za dużo zobowiązań
- Zbyt wiele zapytań kredytowych
- Za niskie i nieregularne dochody – częsty problem dla właścicieli nowych firm
- Brak historii kredytowej
- Za krótki staż pracy
- Wiek
- Pominięcie we wniosku posiadanych atutów, które podniosłyby twoją zdolność kredytową. Myślisz, że takich nie masz? Lepiej to sprawdź z doradcą kredytowym.
- Kwestie drobne a istotne, jak posiadanie za dużego limitu na karcie kredytowej, zatrudnienie na umowę zlecenie czy nieopłacone rachunki za gaz
Każdy bank stosuje własne parametry do określenia zdolności kredytowej potencjalnych klientów. Przez co odrzucenie wniosku w jednym nie musi być jednoznaczne z niemożliwością uzyskania go w innym. Ale pamiętaj, że nie warto składać zbyt wielu wniosków w tym samym czasie.
Znasz przyczyny odrzucenia wniosku przez banku – co zrobić z tą wiedzą?
- Skoro dostajesz konkretną informację co sprawiło, że twój wniosek otrzymał negatywną opinię banku – wiesz już co trzeba poprawić. A w tym jak to zrobić może Ci pomóc nasz doradca kredytowy z BKR Finance.
- Przy pozytywnej opinii wniosku dowiesz się co wpłynęło na tę konkretną ofertę cenową – dzięki temu możesz spróbować negocjować wysokość oprocentowania czy prowizji. To może być twój „as w rękawie” i może warto z niego skorzystać?
Bank odmówił Ci kredytu, ale to nie znaczy, że nie masz szans na dobry kredyt w innym banku. Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego i wnioskuj o nowy kredyt.
Bank odmówił Ci kredytu – i co teraz?
- Podnieś swoją zdolność kredytową i wnioskuj ponownie:
- Jeśli brak ci historii kredytowej – pomyśl o zakupach na raty (tylko spłacaj je terminowo) lub aktywnym korzystaniu z karty kredytowej.
- Za dużo zobowiązań – pomyśl o konsolidacji lub spłacie tych łatwiejszych kredytów czy pożyczek.
- Masz wysoki limit na karcie – obniż go
- Wiek – poszukaj ofert rodzinnych. Zazwyczaj banki najprzychylniej patrzą na osoby w wieku od 25 do 60 lat (ze względu na w miarę stabilną pracę i stosunkowo wysokie zarobki, co ma być gwarantem terminowej spłaty).
krótki staż pracy – momentem granicznym jest przepracowane 6 miesięcy - Zła historia w BIK lub BIG – sprawdź alternatywy pozabankowe.
- Zbyt dużo zapytań kredytowych – czyżbyś nie mógł się zdecydować? Bo składając więcej niż 3 lub 4 taki właśnie taki obraz kreujesz i tym samym każde złożone zapytanie obniża twoją ocenę punktową w bankach. Historia zapytań przechowywana jest BIKu i tam sprawdzają je banki przy każdym kolejnym wnioskowaniu. Odczekaj zanim złożysz kolejne.
- Wyśrubowane warunki kredytowe akurat w tym banku – ale może w innych będą lepsze.
- Poszukaj ofert promocyjnych – może będą dla ciebie korzystniejsze niż regularne kredyty.
- Sprawdź alternatywy dla kredytów bankowych:
- Pożyczka hipoteczna
- Pożyczki pozabankowe długoterminowe
- Pożyczki społecznościowe
- Chwilówki
- Pożyczka pod zastaw samochodu
- Leasing (Pożyczka leasingowa)
Możliwości jest wiele, ale przy podejmowaniu decyzji decyzji o kredytach i pożyczkach warto wcześniej skonsultować to z doradcą kredytowym. W BKR Finance mamy konsultacje kredytowe za 0 zł i zapraszamy na nie gorąco.
