
Ulga podatkowa dla przedsiębiorców za darowizny na rzecz walki z pandemią.
Zwolnienie z ZUS dla większej grupy przedsiębiorców?
Zapisy obecnej wersji tarczy antykryzysowej zakładały, że ze zwolnienia z ZUS mogą skorzystać firmy zatrudniające nie więcej niż 9 osób.
Nowa wersja nad którą trwają prace zwiększa ten limit – do 49 osób (zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia).
Zwolnienie z ZUS – jak to wygląda ?
👉 W firmie zatrudniającej do 49 osób zwolnienie ze składek obejmie:
✅ właściciela
✅ oraz 9 pracowników
Za pozostałych pracowników nadal trzeba będzie odprowadzać składki do ZUS.
Więcej informacji znajduje się na stronie https://zus.pox.pl/…/koronawirus-rzad-rozszerza-zwolnienie-…
Kredyty gwarantowane, ale nie dla każdego
Zgodnie z zapisami tarczy antykryzysowej małe i średnie firmy mogą skorzystać z kredytu gwarantowanego. Okazuje się jednak, że banki biorące udział w projekcie nie zawsze przyznają kredyty. Okazuje się, że niektóre branże uznawane są za bardziej ryzykowne, a ich wnioski pozostają odrzucone.
W założeniach pomysł był dobry – wsparciem miały być preferencyjne pożyczki i kredyty, a także wsparcie de minimis. Wszystkie oczywiście na korzystniejszych warunkach. I choć kwoty wielkie nie były to w obecnej, trudnej sytuacji byłoby to wsparcie dla firm. Szkoda, że nie wszystkie mogą z niego skorzystać.
Więcej na temat kredytów gwarantowanych można przeczytać w artykule pod tym linkiem innpoland.pl
Aktualne zapisy przyjęte przez rząd – dotyczące Tarczy Antykryzysowej
Sprawdź, czy możesz z niej skorzystać i wesprzeć swoją działalność. Szczegóły na www.gov.pl
Małe podsumowanie zapowiedzi dotyczących programu pomocy dla przedsiębiorców
W obecnej, bardzo trudnej sytuacji, w której znajduje się wiele mniejszych i większych firm rząd na bieżąco przygotowuj liczne systemy pomocowe. Oto krótkie zestawienie aktualnych zapowiedzi:
- Zwolnienie z płacenia składek ZUS dla samozatrudnionych – bez kryterium spadku przychodów, ale w sytuacji gdy, przychody nie przekraczają 15.600 zł. Dla firm, które odnotowały spadek obrotów pozostaje możliwość otrzymania 2 tys. netto wsparcia.
- Całkowite zwolnienie z ZUS dla Mikrofirm – niezależne od poziomu przychodów, mikrofirmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników przez 3 miesiące nie muszą płacić za nich ZUS-u. Te składki pokrytej za pracodawców FGŚP
- Większe firmy odnotowujące spadek obrotów mogą skorzystać z dofinansowania na wynagrodzenie dla pracowników dla dwóch wariantów:
- wysyłając pracownika na przestój (przy zachowaniu minimalnej pensji – 50 % jej wysokości opłaci państwo.
- obniżając wymiar czasu pracy o 20% W tym przypadku ZUS i 50% pensji idzie z budżetu, a pracodawca płaci pracownikowi pozostałe 40%
- Zgodnie z projektem projekt ustawy o tzw. „tarczy antykryzysowej” przedsiębiorcy mogą starać się o mikropożyczki do 5 tys. zł
- firmom, które utrzymują miejsca pracy państwo dopłaci do pensji pracowników (do średniego wynagrodzenia)
- dla małych i średnich firm rozszerzony zostanie program gwarancji de minimis BGK (poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. wzrośnie do 80 proc.)
- wprowadzone zostanie wsparcie w leasingu dla firm z problemami
Czy to wystarczy żeby firmy przetrwały zastój jaki obecnie obserwujemy? I czy pozwoli działać, gdy nadarzy się okazja do ponownego otwarcia sklepów, przywrócenia usług, gdy wrócą turyści? Przedsiębiorców w najbliższym czasie czeka okres szczegółowego kalkulowania i przewidywania. Pozostajemy optymistycznie nastawieni i liczymy na to, że minie nas pasmo likwidacji firm i miejsc pracy.